Admin info

Ďaľšie fotografie môžete zaslať na webadmin@turany.sk

Kniha návštev

Otázky a pripomienky

Mapa mesta

Fotografie turianskych krojov

Turianski občania už dávno opustili svoj národný kroj, ktorý -zvlášť mužský - bol pekný.
Muži nosili v robotné dni úzke, zelenými stužkami vyšujtášované nohavice z bieleho domáceho súkna a tiež takú halenu. Ale vo sviatok sa ozaj vyparádili! Obliekli si bielu košeľu so širokými, manžetami stiahnutými rukávmi, vo spodku úzke, čiernymi šujtášmi bohato vyzdobené nohavice s „fiokami", z fabrického tmavomodrého súkna. Vestu z toho istého súkna s veľkými, zo striebra umelecky zhotovenými gombičkami a na plecia, prípadne len na jedno plece si prehodili tiež z tmavomodrého súkna ušitú, čiernymi šnúrami bohato vyšívanú, na golieri aj všade po okrajoch čiernou kožušinou prámovanú mentiaku s veľkými umeleckými striebornými gombičkami. Na hlave nosili zvláštnu, zo súkna a kožušiny kombinovanú čiapku čiernej farby s veľkou chochtou navrchu. Na nohách nosili čižmy.
Pri väčších slávnostiach nosili pestrofarebnú šatku, jej jeden koniec uviazali o vrchnú dierku vesty a spodný rožtek vstrčili do jedného fioku nohavíc.

 

Ženský kroj bol dosť jednoduchý a jednotný. Pozostával z máloskladanej, jednofarebnej sukne tmavej farby, jasnejšej zápony krajmi zdobenej, z pestrofarebného kamizoľa s umeleckými striebornými gombičkami, oplecka s krátkymi vydutými rukávcami, masle, uviazanej zo širokej pestrej stužky. Ženy nosili na hlavách čepiec z jemnej vyšívanej sieťoviny s dlhými kontami napredu. Panny a ženy nosili tiež čižmy.

zdroj: Hlas Turian a Miestne múzeum

Po kliknutí na fotografiu sa zobrazí vo väčšom náhľade. Fotografie poskytlo Miestne múzeum v Turanoch.

 

f1

Mužský kroj

f2

Ženský kroj

kr1

kr2

 

Ženy v turianskom kroji
Turiansky kroj z roku 1920

kr5

Turiansky kroj

kr6

Ženský kroj

kr7

Turianskí gazdovia v Martine vítajú prezidenta Masaryka, r.1920

kr8

Turianske dievčence

kr9

Turiansky kroj

kr10

Ženy v turianskom kroji

kr11

Turianska mládež r.1945

 

Návrat späť